Biżuteria z filcu

Niesłychanie interesującym nurtem we współczesnej modzie jest swoisty powrót do dawnych tradycji wzornictwa w postaci biżuterii z filcu.

Wpisuje się on w obecną od kilku lat tendencję do wychodzenia poza klasyczny kanon drogocennych klejnotów i rosnącą popularność ozdób wykonywanych ręcznie, z prostych, nawet pospolitych materiałów, takich jak sznurek, drut, rzemień, drewno, tkanina. Wśród tych tworzyw filc zajmuje jedno z pierwszych miejsc pod względem powszechności zastosowań, jest bowiem materiałem dającym ogromne możliwości. Potrzebna jest tylko pewna doza wyobraźni, aby tworzyć z filcu prawdziwe małe dzieła sztuki zdobniczej. Nie wiem czy znajdziecie takie w sklepie z biżuterią.

z14Uniwersalizm zastosowań polega nie tylko na bogactwie kolorystycznym, ale także na stwarzającej ogromne pole do popisu miękkiej strukturze, która pozwala na zrobienie wszystkiego, co  się nam zamarzy oraz możliwości łączenia tego materiału z innymi elementami – srebrem i innymi metalami, koralikami, kryształkami, kamieniami, skórą, perełkami, tasiemkami. Ponadto filc można wykorzystywać albo w postaci płaskiego arkusza, albo filcując wełnę czesankową do stanu kuli. Warto również zauważyć, że mamy w tym przypadku do czynienia z materiałem i sposobem jego przetwarzania absolutnie ekologicznym.

Przedmioty wykonane z filcu, broszki, naszyjniki, kolczyki, bransoletki, dekoracje czy torebki, stały się ostatnio tak pożądane, że wiele osób wykonuje je na własną rękę. Z płaskiego arkusza filcu można wycinać prześliczne kwiaty i robić z nich później broszki czy kolczyki. Ponieważ mamy do czynienia z miękkim materiałem, wzór, jaki chcemy uzyskać może być zupełnie dowolny. Wielką popularnością cieszą się kulki filcowe, doskonale nadające się na przykład na naszyjnik. Można je kupić gotowe, można też zrobić samemu filcując wełnę czesankową różnych kolorów.